You are not logged in.
ARTSY AFTERNOON II
Live:
C. LAVENDER (USA)
ANNIKA FUHRMANN & TOM LÖNNQVIST
PIIA RINNE & ARTTU PARTINEN
Sunnuntaina 30.3.
Äänen Lumo - toinen kerros, Nokiantie 2-4
Klo 18-21 / Liput: 10e
*****************************************
C. LAVENDER
C. Lavender (Lavender Suarez) on äänitaiteilija, ääniparantaja ja kouluttaja, jonka työ käsittää live-esityksiä, äänityksiä, installaatioita, sävellyksiä, videoita ja työpajoja. Hän luo immersiivisiä äänimaisemia, jotka ovat intensiivisen fyysisiä, emotionaalisia ja lopulta katarttisia kokemuksia. Lavenderin kirja ”Transcendent Waves: How Listening Shapes Our Creative Lives” (Anthology Editions) käsittelee kuuntelemista voimakkaana inspiraation lähteenä luovassa työssä. Hänen musiikkiaan ovat julkaisseet mm. Editions Mego, Ecstatic Peace! ja RVNG Intl. Viimeisin kokopitkä albumi ”Rupture in the Eternal Realm” (iDEAL Recordings) tutkii meditatiivisia käytäntöjä Buchla-syntetisaattorin, gongien ja kenttä-äänitteiden avulla.
ANNIKA FUHRMANN & TOM LÖNNQVIST
Annika Fuhrmann on laulaja, muusikko ja äänitaiteilija, joka on kotonaan kokeellisen musiikkiteatterin, äänitaiteen, improvisaation ja nykymusiikin aloilla. Tom Lönnqvist on ääni-, tila- ja performanssitaiteilija sekä äänitaiteen maisteri, joka on ollut mukana useissa kiitetyissä tanssi- ja teatterituotannoissa. Hänen taiteelliseen työnsä sisältää työskentelyä kehon, modulaarisynteesin, videon, installaation, maalauksen, rumpujen ja ambisonisten kenttääänitteiden kanssa. Tämä yhteistyö on syntynyt kiinnostuksesta tutkia ihmisäänen moduloinnin mahdollisuuksia osana elektronisella modulaarisella synteesillä tehtyä spontaania säveltämistä. Saksalainen Mille Plateaux on julkaissut Annikan ja Tomin debyyttiesiintymisen "Live at Asbestos Art Space".
PIIA RINNE & ARTTU PARTINEN
Piia Rinne on äänitaiteilija ja tekstiilisuunnittelija, jonka musiikki yhdistää äänikokeiluja ja käsinkosketeltavaa, konkreettisempaa käsityöläisyyttä. Rinne hyödyntää musiikissaan suvereenin taitavasti hienovaraisia ja tarkkuutta vaativia nauhalooppeja.
Arttu Partinen käyttää äänilähteinään luhistuvia kasettisoittimia ja efektilaitteita. Hänen esityksissään on keskeistä fyysisyys, sillä jokainen kehon värähdys vaikuttaa musiikkiin. Näin syntyneet äänet puolestaan ohjaavat kehon liikkeitä, muodostaen eteenpäin vyöryvän silmukan. Sattumalla on myös aina oma roolinsa Partisen esiintymisissä. Tämä on duon toinen esiintyminen, ensimmäinen koettiin Artsyfest-tapahtumassa tammikuussa 2025.
let me fall out of the window
with confetti in my hair
Offline
Go times arviolta:
18.15 Fuhrmann & Lönnqvist
19.00 Rinne & Partinen
19.45 C.Lavender
10e, käteinen tai MobilePay maksutavat
let me fall out of the window
with confetti in my hair
Offline