You are not logged in.
Pages: 1
Ai lentäjä sketsi on suosikkisi? Tiesitkö että se ei edes ole kummeli sketsi vaan Aatami & Beetami sarjasta
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Aatami_%26_Beetami
Anyways, Silvennoisen elämäkerta muistuttaa siitä että Kummeli oli tosiaan ihan helvetin iso ilmiö, huippuvuosi ollen 1994. Ei ole Yle tienannu millään ohjelmalla yhtä paljon hilloa.
Ihan ensimmäinen kausi ei vielä kuuhun mene. Hahmot hakee muotoansa ja tempo on hitaampi. Mutta sen huomaa heti että musapuolella on mukana huippurumpali, nääs Anssi Nykänen.
Lihaksia ja luoteja sarjaa pidettiin jopa liian hävyttömänä. Kaikki ei digannu, ja Vihistä syytettiin että se on tullu pilaamaan Kummelin. Yle piti kriisipalaverin ensimmäisen jakson jälkeen.
Ullan pullat sketsi kirvoitti myös isosti palautetta.
Mankelissa tavallaan palattiin juurille koska se on Silvennoisen ja Keskisen luomus ja luotettiin taas improvisaatioon. Itse asiassa monet parhaat sketsit on Mankelista.
Aloitetaan sketsispämmäys näistä:
Offline
Offline
Pages: 1