#241 08.07.2012 18:11

Acedia
löylynlyömä lappalainen
Registered: 12.06.2005
Posts: 6,740

Re: Paini, MMA ja muu vastaava pelleily

Ei varmaan Chael enää mahdollisissa tulevissa otteluissa lähde yrittämään spinning back fistiä, sen verran tuhoisat seuraukset sillä oli tässä mestaruusottelussa. Eka erä oli ihan suoraa jatkoa edellisen kohtaamisen erille ja tässä vaiheessa näyttikin vielä hyvältä. Aika tehotonta Sonnenin dominointi päällä oli eikä siinä ollut Silvalla loppujen lopuksi suurta hätää: mountti tuli vähän liian myöhään että siinä olisi saanut aikaan jotain merkittävää vahinkoa. Toisessa erässä Silvan alasvientipuolustus olikin liikaa Sonnenille ja sitten piti lähteä yrittämään sitä spinning back fistiä, joka SIlvan tasoista nopeasti reagoivaa ninjaa vastaan on itsetuhoista touhua - ja niinhän siinä sitten kävikin. Se polven osuma vatsan seutuville tarkoitti sitä, että matsi oli käytännössä ohi ja loppu oli vain kosmetiikkaa ja ajan kysymys, milloin tuomari tulee väliin. Katselin kyllä vähän epäuskoisena Sonnenin kompurointia ja tuli elävästi mieleen Lesnarin piruetit Velasquezia vastaan ja reaktioni oli: spede Ihan tyylikkäästi kyllä sitten matsin lopussa SIlva käyttäytyi ja yriti kaveerata Sonnenin kanssa, mutta saapa nähdä lähteekö mies Brasiliaan Silvan takapihan grillijuhliin. icon_wink

Muuten kortti ei mielestäni erityisen tasokas ollut; se BW tittelimatsi olisi ollut tässä kortissa kyllä paikallaan, mutta olihan Forrestin ja Titon matsi ihan viihdyttävää turpiinvetoa - aika hankala vaan innostua tuosta, kun en kummastakaan äijästä erityisemmin pidä ja Forrestilla ei ole enää mitään mahdollisuuksia LHW divarin kärkisijoille. Mendesin matsi McKenzietä vastaan oli kyllä aikamoinen mismatch; tiesihän sen miten siinä tulee käymään.

Ensi viikolla sitten foorumilaisiakin kiinnostava NYRKKEILYN RASKAANSARJAN SUPERMATSI HAYE VS CHISORA rokrok

Offline

#242 08.07.2012 18:16

risto_m
Member
From: Turku
Registered: 20.09.2006
Posts: 9,857

Re: Paini, MMA ja muu vastaava pelleily

Acedia wrote:

Ensi viikolla sitten foorumilaisiakin kiinnostava NYRKKEILYN RASKAANSARJAN SUPERMATSI HAYE VS CHISORA rokrok

Tämä  hand


Se on ihan järkyttävää. Se on kuvottavaa kusetusta. Se on helvetinmoista suhmurointia. Se on törkeää. Se on ihan karseaa katsoa.

Offline

#243 09.07.2012 09:47

teekki
Member
Registered: 13.06.2005
Posts: 1,941

Re: Paini, MMA ja muu vastaava pelleily

Aika odotetunlaisesti tuo päämatsi meni. Sonnen on nyt voittanut 5 erää Silvaa vastaan ja hävinnyt 2, mutta valitettavasti hävinnyt molemmat matsit. Kyllähän Silvasta on pakko alkaa puhua kaikkien aikojen MMA-äijänä eikä sille häviäminen ole mikään häpeä. Se spinning back fist olisi voinut jäädä silti yrittämättä icon_rolleyes Middleweightissä on nyt aika lailla pakka avoimena, eikä jonkun Bispingin tai Munozin nousu tittelimatsiin ihan hirveästi sytytä tämän matsin jälkeen. Jäi tästä Silva vs Sonnen feudista sentään tuntitolkulla Chaelin promoja youtubeen ja muualle peuk

Muuten oli tosiaan vähän keskikertainen kortti. Ei edes yhtään submissionia tainnut olla koko kortilla. Cung Le vs Cote ja semi-main olivat vanhojen ukkojen hidastempoista mätkintää, vaikka Tito pari kertaa Griffinin pudottikin. Mendes oli vakuuttava, mutta vastustaja oli tosiaan vähän turhan heikko tällä kertaa.

Dana White on kuulemma taas väleissä Overeemin kanssa, joten ehkä Reem nähdään sitten hyvin pian kehässä kun vaan lisenssin saa. Ehtisivätkö vetää JDS vs Cainin alta pois ja sitten suoraan Reem tittelimatsiin voittajaa vastaan?

Offline

#244 14.07.2012 15:32

Acedia
löylynlyömä lappalainen
Registered: 12.06.2005
Posts: 6,740

Re: Paini, MMA ja muu vastaava pelleily

Äläpä huolehdi teekki, vaikka Silvalle ei löytynytkään pysäyttäjää, koska Chris Weidman löylytti viime yönä niin pahasti MW:n top contederin Mark Munozin, että enpä muista vähään aikaan nähneeni noin huippuesitystä kaverilta, joka on kuitenkin käytännössä nuori tulokas UFC:ssa.  En olisi ikinä uskonut, että Weidman saa vietyä huippupainija Munozin maihin noin helposti ja dominoi siellä ihan miten haluaa. icon_eek Se oikein aloitettu kyynärpääisku teki kyllä kipeää katsoa ruudun tältäkin puolelta ja Munozilta oli pakka ihan sekaisin, että ihmettelin suuresti miksi Rosenthal ei keskeyttänyt matsia jo aikaisemmin. Toivotaan Widemanista seuraavaa tittelihaastajaa, tässä kaverissa on kyllä ainesta mestariksi!

Ja ensi yönä Strikeforcen MW titteliottelu Rockhold vs Kennedy, joka on myös huippumielenkiintoinen matsi. Rockhold ja Weidman ovat tämän sarjan kaksi tämän hetken kuuminta nimeä, kun katsotaan näitä tulevaisuuden mestariehdokkaita.

(Vissiin) Klo 23 sitten pärähtää kunnolla, kun nyrkkeilyn pahat pojat Haye ja Chisora ottavat miehestä mittaa. Unibet ainakin näyttää tuon matsin suorana ja streamitkin laulavat kuumina!

EDIT:

3.gif
On Rosenthal kyllä auttamattomasti myöhässä tuossa tilanteessa. Turhaan joutui muuten mukava mies Munoz nyrkkeilysäkin rooliin. Jossain 3:27 - 3:25 tienoilla olisi voinut jo keskeyttää matsin. icon_neutral

Offline

#245 16.07.2012 14:52

teekki
Member
Registered: 13.06.2005
Posts: 1,941

Re: Paini, MMA ja muu vastaava pelleily

Acedia wrote:

Äläpä huolehdi teekki, vaikka Silvalle ei löytynytkään pysäyttäjää, koska Chris Weidman löylytti viime yönä niin pahasti MW:n top contederin Mark Munozin, että enpä muista vähään aikaan nähneeni noin huippuesitystä kaverilta, joka on kuitenkin käytännössä nuori tulokas UFC:ssa.  En olisi ikinä uskonut, että Weidman saa vietyä huippupainija Munozin maihin noin helposti ja dominoi siellä ihan miten haluaa. icon_eek Se oikein aloitettu kyynärpääisku teki kyllä kipeää katsoa ruudun tältäkin puolelta ja Munozilta oli pakka ihan sekaisin, että ihmettelin suuresti miksi Rosenthal ei keskeyttänyt matsia jo aikaisemmin. Toivotaan Widemanista seuraavaa tittelihaastajaa, tässä kaverissa on kyllä ainesta mestariksi!

Juuri näin! Hemmetin kova esitys, täydellistä Munozin dominointia. En sitten tiedä oliko Munoz ihan täydessä iskussa loukkaantumisen jälkeen, mutta joka tapauksessa Weidman nousi omalla suosikkilistallani tosi vahvasti. Sonnen pisti kuulemma studiossa pro wrestling manageri -tyylisen hypetyksen Weidmanin voiton jälkeen, joten odotellaan sitten Weidman vs Anderson -matsia icon_cool

Voi tosin olla että Hector Lombard saa tittelimatsin ensin, jos voittaa ensi viikonloppuna vakuuttavasti. Myös Bisping vs Stann -matsi on nyt buukattu, joten aika paljon tuolla on tunkua Silvan vastustajaksi. Voi siis olla, että nuori ja hieman kokematon Weidman joutuu vielä odottamaan vuoroaan. Ja olisihan siellä vielä Alan Belcher, joka kaipaa vastustajaa...

Strikeforcea en katsonut, raporttien perusteella ei mikään kaikista kuumin show. Kohta Money In The Bankin kimppuun tongue

Offline

#246 16.07.2012 19:10

Acedia
löylynlyömä lappalainen
Registered: 12.06.2005
Posts: 6,740

Re: Paini, MMA ja muu vastaava pelleily

Strikeforcessa paras hetki olikin entisen UFC MW-haastaja Nate Marquardtin brutaali neljännen erän tyrmäysvoitto Tyron Woodleysta ja Strikeforcen avoimena olleen WW-vyön voittaminen. Nate vaikutti tosi kovalta fysiikaltaan tuossa matsissa ja toivottavasti Dana päästää miehen vielä takaisin ottelemaan UFC:n parhaimpia äijiä vastaan. Oli meinaan niin kova esitys, että nyt olisi WW-vyölle monta potentiaalista ottajaa GSP:n ja Conditin vanavedessä: Marquardt, Diaz(?), McDonald, Kampmann/Hendricks (ottelevat keskenään) ja Ebersole.

Bispingin ja Stannin välinen ottelu tulee olemaan pystyottelun juhlaa, jonka Stann vie vakuuttavalla tyrmäyksellä tokassa erässä. Lombard on mielenkiintoinen nimi: kuulemma kova ottelija, mutta muuten aikamoisen vaikea persoona. Olisi kyllä kiva nähdä hänetkin Silvaa vastaan.

Jaksaiskohan tuota MITB:ia katsoa, kun on jäänyt WWE:n seuraaminen viime kuukausina niin paitsioon...

Offline

#247 17.07.2012 13:40

teekki
Member
Registered: 13.06.2005
Posts: 1,941

Re: Paini, MMA ja muu vastaava pelleily

Hyvää settiä oli MITB, vaikka tosin vähän alavireistä touhua WWE on ollutkin viime aikoina. Smackdown MITB-matsi meni välillä ihan kunnon hulinaksi, tässä yksi esimerkki:

10o4aqv.jpg

Ensi viikolla pitäisi olla hyvä show, kun on Raw'n 1000. jakso ja mukana The Rock, Lesnar (matsi tulossa HHH:tä vastaan Summerslamissa, varmaan käy taas häviämässä icon_rolleyes ), Bret Hart, Punk vs Cena tittelimatsi jne.

Viikko sitten Punk ja Bryan kopsasivat tuoreeltaan Chaelin tyylikkään spinning back fistin. Heel vs Face -dynamiikka taisi tosin mennä väärinpäin.

1h4u6g.gif

Offline

#248 22.07.2012 15:16

Acedia
löylynlyömä lappalainen
Registered: 12.06.2005
Posts: 6,740

Re: Paini, MMA ja muu vastaava pelleily

Anton Kuivanen oti sitten viime yönä ensimmäisenä suomalaisena vapaaottelijana voiton UFC:ssa Mitch Clarkesta 2-1 hajaäänin, vaikka voittikin mielestäni tokan erän ja kolmannen vielä selkeämmin. Onneksi eivät kanukit vetäneet kotiin samalla tavalla kuin myöhemmässä Ring vs McGee matsissa, jossa Ringille annettiin lahjavoitto kotikentällään. Kuivasen matsi näytti mielestäni paremmalta kuin Salasia vastaan, mutta paljon on vielä töitä tehtävänä, jos aikoo nousta edes sarjan top 15 joukkoon. Seuraavaksi vastaan sitten tyyppi, joka ei koko aikaa roiku jalassa kiinni, niin nähtäis pystyotteluakin enemmän.

Muuten UFC 149 main card oli ehkä huonoin näkemäni. Eka matsi Riddler vs Clements oli hyvä, mutta loput neljä enemmän tai vähemmän kuraa. Lombardin paljon hypetetty esiintyminen on todennäköisesti vuoden floppi MMA-maailmassa; seiskoeli koko matsin passiivisena ja antoi voiton Boetschille. Eipä kummallakaan olisi ollut asiaa tittelimatsiin, molemmat pelasivat hyvin Weidmanin pussiin lisää pinnoja, joten eiköhän mies nähdä Silvaa vastaan ellei sitten Rockhold Strikeforcen puolelta saa yllätysmahdollisuutta.

Barao onneksi voitti ärsyttävän Faberin, jota ei toivottavasti tarvi vähään aikaan katsella tittelikamppailuissa. Pääkortti oli tosiaan niin surkea, että eipä siitä kannata jauhaa enempää. Parin viikon päästä pitäis olla parempaa menoa luvassa - toivottavasti.

Offline

#249 22.07.2012 17:52

teekki
Member
Registered: 13.06.2005
Posts: 1,941

Re: Paini, MMA ja muu vastaava pelleily

Acedia wrote:

Muuten UFC 149 main card oli ehkä huonoin näkemäni. Eka matsi Riddler vs Clements oli hyvä, mutta loput neljä enemmän tai vähemmän kuraa. Lombardin paljon hypetetty esiintyminen on todennäköisesti vuoden floppi MMA-maailmassa; seiskoeli koko matsin passiivisena ja antoi voiton Boetschille. Eipä kummallakaan olisi ollut asiaa tittelimatsiin, molemmat pelasivat hyvin Weidmanin pussiin lisää pinnoja, joten eiköhän mies nähdä Silvaa vastaan ellei sitten Rockhold Strikeforcen puolelta saa yllätysmahdollisuutta.

Juu, oli kyllä surkea main card tuota ekaa matsia lukuunottamatta. Lombard vs Boetsch oli ehkä suurin pettymys, kun odotin siitä oikein kunnon sotaa. Isoin voittaja middleweight-kuvioissa taisi olla juuri Weidman. Anderson Silva ei tosin välttämättä halua matsia seuraavan 6kk sisällä, joten ehkä Weidman matchataan vielä Bisping/Stann-voittajan kanssa? Mielellään näkisin kyllä Weidmanin heti mahdollisimman pian Andersonia vastaan.

Kuivanen näytti tosiaan paremmalta kuin ekassa UFC-matsissaan. Painikin sujui vähän paremmin, tosin olisi ollut kiva nähdä vielä enemmän Kuivasen pystyottelua. Tärkeä voitto tuli kuitenkin ja ihan viihdyttävänä ottelijana toivottavasti seuraava matsi on vielä parempi kuin tämä. Mutta onhan tuo Kuivasen painoluokka täynnä niin kovia kavereita että kunnon UFC-runin saadakseen kehittymistä pitää tapahtua aika paljon.

Offline

#250 23.08.2012 22:15

teekki
Member
Registered: 13.06.2005
Posts: 1,941

Re: Paini, MMA ja muu vastaava pelleily

UFC 151 Canceled After Dan Henderson Injury

Ei mee hyvin.

White said that when he found out about Henderson's injury, former middleweight contender Chael Sonnen was offered the bout with Jones and accepted, but Jones refused to accept the fight. White also said that Machida was offered to take the spot on Sept. 1, but was in flight to Brazil and the couldn't make the circumstances work. "I can accept why Machida didn't take the fight," White said.

"Chael Sonnen accepted the fight with Jon Jones last night," White said. "At 8 or 9 last night the one thing I never thought would happen in a million years happen. Jon Jones said, I won't fight Chael Sonnen on eight days notice. That has never happened either."

White's anger level didn't subside as the teleconference went on, if anything, he got angrier. The majority of his wrath was vented at Jones' coach, Greg Jackson, whom White said counseled Jones not to take the bout.

"The guys a [expletive] sport killer," said White. Later, he added. "Greg Jackson should never be interviewed by anyone again, except a psychiatrist."

Chael sydan

Jones & Greg Jackson center center

Offline

#251 24.08.2012 09:30

Acedia
löylynlyömä lappalainen
Registered: 12.06.2005
Posts: 6,740

Re: Paini, MMA ja muu vastaava pelleily

Koko UFC 151 tapahtuma on sitten peruttu ja muut ottelijat, joilla ei ole Jonesin tapaan Niken kanssa tehtyä sopimusta ja kuusinumeroista ottelupalkkiota, joutuvat kärsijän rooliin, kun mestari ei tohdi kohdata entistä keskisarjalaista joka ei ole edes treenannut koko matsiin. biggrin  Fanien lisäksi myös muut ottelijat varmaan dissaavat nyt Bonesia entistä enemmän ja saipahan vielä Danan vihat niskoilleen: ei ole ihan halpaa lystiä UFC:lle tuon tapahtuman peruuttaminen. Alkaa mennä huolestuttavasti nyrkkeilyn puolelle tämä "yksi mies määrää, muut ottelijat ja organisaatio joutuu tyytymään päätökseen" toimintatapa; kyllä tästä Jonesille tulee eräänlainen häpeätahra (toivottavasti), joka seuraa miestä koko loppu-uran ajan. Weidman oli myös tarjoutunut ottelemaan ja Machida oli kieltäytynyt, mutta ottelee ilmeisesti kuukauden parin päästä mestaruudesta täysin turhassa titteliottelussa. icon_rolleyes

Offline

#252 24.08.2012 10:33

Prakk
Kakkaava jouluhahmo
Registered: 12.06.2005
Posts: 10,132
Website

Re: Paini, MMA ja muu vastaava pelleily

Meinasin tähän kirjoittaa jotain Summerslamista, mutta oli niin mitäänsanomaton tapahtuma etten keksinyt mitään järkevää...
Perushyvää settiä toki Jericholta & Ziggleriltä yms. mutta olihan tuo kauttaaltaan pettymys kun piti kuitenkin olla Wrestlemanian jälkeen se isoin PPV.


SOSDO MASSA KOMOROSSA

Offline

#253 24.08.2012 12:43

Acedia
löylynlyömä lappalainen
Registered: 12.06.2005
Posts: 6,740

Re: Paini, MMA ja muu vastaava pelleily

Onko Wade Barrett jo palannut sairauslomalta takaisin toimintaan vai onko saanut potkut?!? confused_new

Offline

#254 24.08.2012 12:49

Prakk
Kakkaava jouluhahmo
Registered: 12.06.2005
Posts: 10,132
Website

Re: Paini, MMA ja muu vastaava pelleily

Ei oo vielä (kai, en ole uusinta Smackdownia nähny vielä), mutta ihan hyviä fight club -henkisiä paluupromoja on jo n. kuukauden verran näkynyt  peuk


SOSDO MASSA KOMOROSSA

Offline

#255 24.08.2012 14:34

teekki
Member
Registered: 13.06.2005
Posts: 1,941

Re: Paini, MMA ja muu vastaava pelleily

Nyt Machidakin vetäytyi tuolta Toronton kortilta, joten UFC veti hatusta Jonesin vastustajaksi... Vitor Belfortin. Aika sekavaa touhua kyllä, mikseivät laittaneet nyt Sonnenia tuolle kortille Jonesia vastaan kun tässä olisi kunnon feud jo menossa? Nyt meni sitten Belfort vs Belcher uusiksi, laittavatkohan nyt Weidmanin tuohon matsiin Belcheriä vastaan?

Prakk wrote:

Meinasin tähän kirjoittaa jotain Summerslamista, mutta oli niin mitäänsanomaton tapahtuma etten keksinyt mitään järkevää...
Perushyvää settiä toki Jericholta & Ziggleriltä yms. mutta olihan tuo kauttaaltaan pettymys kun piti kuitenkin olla Wrestlemanian jälkeen se isoin PPV.

Jpp, oli kyllä vaisua menoa. Sentään Brockin losing streak -gimmick (  icon_rolleyes ) katkesi, mutta aika huonosti Lesnaria on käytetty noin ylipäätään. Seuraavan päivän Raw'ssa hienona kliimaksina Brock lopetti taas väliaikaisesti WWE-runinsa TOUTIN välityksellä. Huh huh.

Toivottavasti keksivät jotain kivaa Wade Barrettille, nuo uudet promot ovat olleet ainakin ihan lupaavia.

Last edited by teekki (24.08.2012 14:34)

Offline

#256 24.09.2012 18:16

Acedia
löylynlyömä lappalainen
Registered: 12.06.2005
Posts: 6,740

Re: Paini, MMA ja muu vastaava pelleily

Niin lähellä, mutta niin kaukana:

submissions_Vitor_Belfort_Armbars_Jon_Jones_UFC_152.gif

Belfort vissiin vähän hölläsi lukkoa, kun kuuli rusahduksen kädestä, jonka seurauksena Jones pääsi pakenemaan ja Belfortin sankariteko jäi puolitiehen. Voi kun olisi pitänyt viisikin sekuntia kauempaa, niin olisi isoin yllätys sitten Fedorin Werdum tappion ollut faktaa. Loppumatsi menikin sitten Jonesin komennossa, kun käsivammasta kärsinyt Belfort ei voinut käyttää isoimpia aseitaan, eli nyrkkejään. Ihmeen kauan silti brassi kesti mestarin kyydissä ja antoi kyllä hienon herrasmiesmäisen kuvan itsestään koko viikonlopun ajan. Ja kai sitä Jonesia voi pitkin hampain vähän kehua, kun ei taputtanut, mutta olipa äijän naama loppuhaastatteluissa kuin lapsen, jota on vähän läpsäisty isän kädestä. icon_biggrin

Mighty Mouse voitti sitten flyweightin mestaruuden, mutta totta puhuakseni en jaksa innostua näistä matseista vaikka Rogan kuinka hehkuttaa niitä. Tiesin ennen matsia, että mennään täysi aika ja ei oo pelkoa, että matsi päättyisi lopetukseen. Onhan nämä välillä ihan hyviä, mutta pääsääntöisesti  snore

Stann oli oudon aseeton Bispingiä vastaan ja ei kyllä ansainnut voittoa. Jos ekaa erää olisi ollut 10-15 sekuntia enemmän jäljellä, kun Bispingin jalat meni makaroniksi Stannin iskusta, niin ottelu olisi päättynyt siihen. Ylläti kyllä, miten helposti Bisping vei painillaan Stannin maihin. Eiköhän se ole Bisping vs Weidman ja sen jälkeen Silva tämä MW:n nokkimisjärjestys.

Hamill olisi voinut pysyä eläkkeellä, ihan karmean näköistä oli sen otteleminen, mutta hänen onnekseen vastustaja (Shane Carwinin mini me -versio  grin ) oli vielä paskempi. Cub Swanson on myös nousemassa rytinällä mukaan FW:n kärkikahinoihin, onpahan Aldolla ainakin haastajia tiedossa.

Offline

#257 24.09.2012 18:20

Acedia
löylynlyömä lappalainen
Registered: 12.06.2005
Posts: 6,740

Re: Paini, MMA ja muu vastaava pelleily

Havenin kolmoskauden avausjaksossa esiintyi myös WWE superstara Edge, ilmeisesti miehelle on kirjoitettu tuohon sarjaan nyt jonkinlainen vakituinen kohtuu iso sivurooli. Ihan hyvin se on vetänyt, mutta aina vaan jännittää miten se pärjää kun on ruudussa. Kakkoskaudellahan se oli myös mukana muutamassa jaksossa. Hyvä vaan ettei kaikki WWE starat mene mukaan näihin paskoihin ö-luokan leffoihin; olin näkevinäni ainakin Austinin jonku uudehkon leffan kannessa paikallisessa marketissa viime viikolla...

EDIT: Laitoinpa juuri sattumalta tilaukseen The Scorpion King -leffan, kun vastikään ostin sen The Mummy -trilogian... icon_redface

Offline

#258 26.09.2012 21:58

teekki
Member
Registered: 13.06.2005
Posts: 1,941

Re: Paini, MMA ja muu vastaava pelleily

Hieno spotti matsissa tuo Vitorin armbar ja melkein Jones taipui. Pidemmän päälle ihan hyvä että Belfortista ei tullut mestaria tässä vaiheessa uraansa, mutta olisihan Jonesin tappio ollut mukavaa katseltavaa. Krediittiä kuitenkin siitä että selvisi tuosta ja loppumatsin ajan Jones hallitsikin tapahtumia miten halusi. Aika kova lista nimiä Jonesilla on jo voittosarakkeessa.

Ei kyllä oikein minuakaan sytytä nuo flyweightit, ehkä osin vaisujen persoonallisuuksien takia. Ei tuo matsikaan ollut hääppöinen sitä yhtä Benavidezin kuristusyritystä lukuunottamatta.

Bisping on noussut suosikkilistallani roimasti ja hyvä että voitti Stannin. Stann on kyllä hyvä tyyppi, mutta liian yksipuolinen ottelija tällä hetkellä. Tosiaan Bisping-Weidman (jos Weidman ei häviä Boetschille, se matsi on kai jo lyöty lukkoon?) seuraavaksi ja siitä Silvalle haastaja. Nythän huhutaan että nähtäisiin Silva vs GSP jos GSP voittaa Conditin, mikä ei kyllä ihan hirveästi minua innosta, kun miehille olisi haastajia omissa painoluokissaan. Vaikka kyllähän tuokin toki mielenkiintoinen matsi olisi...

Seuraava UFC on FUEL TV tulee Nottinghamista tänä viikonloppuna ja vaikka kortilla ei ole ihan UFC:n rosterin kärkinimiä, niin vaikuttaa siltä että hyviä matseja varmaan nähdään.

Offline

#259 04.10.2012 19:58

Acedia
löylynlyömä lappalainen
Registered: 12.06.2005
Posts: 6,740

Re: Paini, MMA ja muu vastaava pelleily

Prakki & teekki KIIMAssa! eek

Lesnar vs Batistan täytyy tapahtua! rokrok

Offline

#260 04.10.2012 23:34

Prakk
Kakkaava jouluhahmo
Registered: 12.06.2005
Posts: 10,132
Website

Re: Paini, MMA ja muu vastaava pelleily


SOSDO MASSA KOMOROSSA

Offline

#261 08.10.2012 17:33

Acedia
löylynlyömä lappalainen
Registered: 12.06.2005
Posts: 6,740

Re: Paini, MMA ja muu vastaava pelleily

Batistan debyyttiottelu, josta jokainen voi vetäistä omat johtopäätöksensä, mutta Joe Lauzonin ei kannata jättää noita MMA-hommia, mieshän on aivan kamala haastattelija. grin

Kuuntelin sitten jostain syystä youtubesta heti Goldbergin themen ( rokrok) ja siellä puhutaan jostain Rybackista seuraavana Goldbergina. Kertokaahan vähän mitä siellä on tapahtunut viime kuukausina, niin voisi taas alkaa seurata.

Offline

#262 08.10.2012 17:44

Prakk
Kakkaava jouluhahmo
Registered: 12.06.2005
Posts: 10,132
Website

Re: Paini, MMA ja muu vastaava pelleily

Ryback, eli ent. Skip Sheffield (tuttu ehkä Nexuksesta) on vetäny tollasta Goldbergmäistä roolia jo vuoden alusta. Aluksi squashaili jobbereita (joskus 2 kerrallaan), mutta nyt on viime aikoina "oikeitakin" matseja vedelly. Viikko sitten RAWissa tosin botchas aika pahasti finisherinsä Läski-Tensaita vastaan.  spede

Mutta onhan toi sen clothesline oikein tehtynä/myytynä aika julman näköinen:


SOSDO MASSA KOMOROSSA

Offline

#263 08.10.2012 18:00

Acedia
löylynlyömä lappalainen
Registered: 12.06.2005
Posts: 6,740

Re: Paini, MMA ja muu vastaava pelleily

Niin, tuo tyyppi, luulin että se olisi jo saanut lähtöpassit. Ei sieltä Nexusin riveistä Barretin lisäksi löydy kuin Justin & Heath, jotka on tarpeeksi mielenkiintoisia. icon_wink

Ja youtube-kommenteissa luki, että Tensai sandbaggasi tahallaan...

On tuo clothesline kyllä semmonen, että sääliksi käy pikkukaveria. Booker T heti: "you gotta be kiddin' me!" colorscroll

Offline

#264 08.10.2012 21:18

teekki
Member
Registered: 13.06.2005
Posts: 1,941

Re: Paini, MMA ja muu vastaava pelleily

Batista taitaa olla jo jotain 43-vuotias, eli käytännössä ihan huvikseen harrastaa MMA:ta. Pystyottelu oli kyllä sen näköistäkin, ei meinannut muistaa edes pitää käsiään ylhäällä. Ja vastassa oli melkein Tensaitakin läskimpi äijä icon_wink Batista tuntuu kuitenkin tykkäävän touhusta, eli ehkä ottelee vielä joskus toistekin. Joku kuuluisa, mutta taidoiltaan huono vastus, niin voisi olla ihan mielenkiintoinen matsi.

Yllättävän kovalla innolla odotan Silva vs Bonnaria, vaikka matsia pidetään täytenä läpihuutojuttuna. Tämä repsäytti:

Offline

#265 09.10.2012 17:29

Acedia
löylynlyömä lappalainen
Registered: 12.06.2005
Posts: 6,740

Re: Paini, MMA ja muu vastaava pelleily

^ Hauska mainoshan tuo on, ja Bonnar ottaa nyt ilmeisesti kaikki rahat irti jotka tästä matsista saa, mutta armoton turpasaunahan siitä tulee. En usko Bonnarin kuitenkaan luovuttavan ihan herkästi eli varmaan tuomari tulee pelastamaan viimeistään kolmannen erän alussa Silvan moukaroinnilta. Vaikka Bonnar saisikin vietyä matsin maihin, niin tuskinpa sieltäkään pystyisi lopetukseen ja tuomari nostaisi ottelijat lopulta pystyyn, joten aika synkät ovat näkymät Bonnarin vinkkelistä katsottuna. Toisaalta rahantuloa ei voi estää ja tää matsi on ehkä UFC:n viimeinen kiitos toiselle kavereista, joka teki lajista aikanaan tunnetun myös valtavirran keskuudessa matsillaan Griffiniä vastaan. Uskoisinpa Bonnarin ilmoittavan eläköitymisestään tappiollisen matsin päätteeksi, saas nähdä.

Ja samalla toivon täydestä sydämestäni, että Silva häviäisi tän matsin... icon_cool

EDIT: Enpä muista olenko tätä laittanut tänne, mutta laitetaan uudelleen kun on niin hauska. Eli Griffin puhuu lyhyesti Silva-matsistaan:

biggrinpeuk

Offline

#266 09.10.2012 18:14

teekki
Member
Registered: 13.06.2005
Posts: 1,941

Re: Paini, MMA ja muu vastaava pelleily

biggrin Tuota matsia jaksaa kyllä katsoa uudestaan ja uudestaan, Silva on ihan eri planeetalta Griffiniin verrattuna. Tilanne voi olla sama Bonnarin kanssa.

Ilmeisesti Raw'n rating putosi viime viikolla hälyttävän alas, kun tällä viikolla itse Vince McMahon palasi ruutuun. Eikä vain ruutuun, vaan suoraan main eventiin: 67-vuotias Vince vs CM Punk  rokrok

Offline

#267 14.10.2012 20:39

Acedia
löylynlyömä lappalainen
Registered: 12.06.2005
Posts: 6,740

Re: Paini, MMA ja muu vastaava pelleily

UFC 153 olikin sitten helposti yksi tämän vuoden parhaimmista - ellei jopa paras - eventti ainakin pääkortin osalta.

Maia on löytänyt itsensä uudelleen, kun vaihtoi välisarjalaiseksi ja unohti wannabe kickboksauksen ja keskittyy omiin vahvuuksiin: alasvienteihin ja lukotuksiin kavereita vastaan, jotka eivät ole fyysisesti häntä isompia tai voimakkaampia kuten keskisarjassa. Oli aika häijyn näköinen se Maian kuristus/niskanvääntö kun otetta kiristämällä Storyn nenästä purskahti verta. yyh Seuraavaksi Fitch vastaan, joka myös otteli poikkeuksellisen pirteästi ylimielistä brassilupausta vastaan. Odotin kyllä enemmän tältä pikkusilvalta, mutta ylimielisyys kostautui kyllä pahemman kerran. Nöyryyttä lisää ja sitten kehiin: taitotaso riittää kyllä top kymppiin helposti.

Phil Davis otteli myös hyvin, mutta en vain oikein jaksa innostua tästä Mr. Wonderfulista; jotenkin tylsä vaikka helpompia vastuksia voittaakiin näytöstyyliin. Rashadia vastaan oli ainakin tosi aseeton, mutta ehkä sitä kehitystä on tapahtunut tuon matsin jälkeen.

Glover Teixeiran matsissa teki kyllä mieli ottaa yhteyttä Rio De Janeiron poliisiin ja sanoa: "tulkaa nyt herranen aika heti tänne HSBC areenalle, täällä lyödään miestä niinku vierasta sikaa, ja reilu kuustoista tuhatta ihmistä katsoo vaan vierestä eikä tule väliin!". Melkosta rankasua kyllä Maldonado otti vastaan: 9/10:stä LHW:stä olisi tippunut jo ekassa erässä noista pommeista. Vähän kävi kyllä sääliksi, kun ei edes FOTN -palkintoa tullut Fitchin talousongelmien ( grin ) takia. Teixeira on kyllä peto, miehelle pitää saada äkkiä se Rampage vaikka vastaan ja sitten Jonesia hakkaamaan.

Ja Silva vs Bonnar: taas tätä Silvan ylivoimaa, jota ei voi kuin ihmetellä. Äijä seisoo selkä vasten häkkiä ja Bonnar pääsee tekeen just sitä mitä sen pitääkin tehdä ottelun voittaakseen, ja silti sillä ei ole mitään mahdollisuuksia. Yksi virhe ja polvi palleaan ja se on siinä. Kyllä AS:n pitäisi kohdata JBJ eikä GSP:tä, tämä matsi viimeistään varmisti sen, jos näitä superfighteja halutaan laittaa pystyyn. Toivottavasti Dana saa puhuttua molemmat ympäri. Tai sitten Silva kohtaa Weidmanin, jos tämä voittaa seuraavan matsinsa Boetschia vastaan.

Offline

#268 16.10.2012 09:56

Acedia
löylynlyömä lappalainen
Registered: 12.06.2005
Posts: 6,740

Re: Paini, MMA ja muu vastaava pelleily

Hoganilla vissiin rahat lopussa ja/tai päässä napsahti:

Nyt on Hulk Hogan vakavana - vaatii 100 miljoonaa

Aika iso hinta varsin keskinkertaiselle suoritukselle. icon_surprised

Offline

#269 16.10.2012 17:12

teekki
Member
Registered: 13.06.2005
Posts: 1,941

Re: Paini, MMA ja muu vastaava pelleily

Acedia wrote:

UFC 153 olikin sitten helposti yksi tämän vuoden parhaimmista - ellei jopa paras - eventti ainakin pääkortin osalta.

Oli kyllä vauhdikasta menoa ja hyviä matseja. Fitch nosti kovasti arvoaan omissa papereissani, kuten teki jonkin verran myös Phil Davis. Ehkä se Evans-matsin tylsyys johtui myös vastustajasta, joka oli astetta Davisia kovempi ja joka veti aika varman päälle. Davisilla on kuitenkin aineksia kovaksi nimeksi jos kehittyy pystyottelijana. Fitch taas on äärimmäisen kova jätkä ja varsinkin niistä varmoilta näyttäneistä lukotuksista pois taisteleminen oli vaikuttavaa. Myös Maia näyttää löytäneen ihan uuden vauhdin welterweigthissä ja on Fitchin lisäksi toinen nimi ihan sinne painoluokan kärkikahinoihin. Tunkua on siellä kovasti.

Big Nog vs Herman ei ollut mikään huipputasoinen matsi, mutta aika hienoa oli nähdä Nogin yrittävän montaa eri lopetusta Hermania vastaan, kun Herman oli koko viikon promoillut että jujutsu ei toimi häneen. Toimihan se, ja kun oli mielessä viimeisessä Big Nogin matsissa nähty lukotus, niin hieno oli nähdä tämä voitto Minotaurolta.

Silva on edelleen ihan uskomaton ja jos superfight tulee niin haluaisin itsekin nähdä Jonesin Silvaa vastaan. GSP antaisi koollaan liikaa tasoitusta, kun taas Jones on vielä sen verran kokematon (vaikka on voittanut jotain viisi entistä LHW:n mestaria putkeen) että matsin luulisi olevan aika tasainen.

Teki vähän pahaa katsoa Maldonadon teurastusta, mutta ihan hyvän vasemman koukunhan mies latasi vielä hämärän rajamailta ekan erän lopussa. Glover vs Rampage olisi ihan hyvä matsi, jos vaan Rampagea kiinnostaa ja jaksaa treenata.

Offline

#270 16.10.2012 17:43

Acedia
löylynlyömä lappalainen
Registered: 12.06.2005
Posts: 6,740

Re: Paini, MMA ja muu vastaava pelleily

Jostain netistä vielä luin, että AO saa title shotin CV vs JDS matsin voittajaa vastaa maalis-huhtikuussa. Sen lisäksi varmaan ensi vuoden alkupuolella Aldo vs Edgar, Teixeira vs Rampage ja lähempänä kesää Silva vs GSP/JBJ/Weidman. Tämä vuosi on ollut melko keskinkertainen erinäisten syiden (douppaus, loukkaantumiset tai muuten tylsät matsit) takia, mutta ensi vuodelta on lupa odottaa parempaa.  kippis

Offline

Board footer

Powered by FluxBB